X Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi 22-10-2019

18 października po raz dziesiąty obchodziliśmy Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. Na tę okoliczność Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie zorganizował I Maraton wiedzy dotyczący handlu ludźmi pod hasłem: „Moje życie nie jest na sprzedaż”. Zaproszeni zostali uczniowie szkół patronackich oraz studenci Politechniki Koszalińskiej. Klasy II P LO i II W LO godnie reprezentowały Computer College.

Maraton poprzedzony został wyjątkowo ciekawą i wstrząsającą prelekcją ekspertki ds. handlu ludźmi z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. SG Małgorzaty Maciejewskiej. Pani kapitan, bazując na szczegółowych danych i zawodowych doświadczeniach opowiedziała uczestnikom czego doświadczają ofiary handlu ludźmi i jak łatwo każde z nas może ulec takiemu zagrożeniu Wbrew stereotypom są to osoby różnym statusie rodzinnym, zróżnicowanym poziomie wykształcenia, różnych wyznań i narodowości.

Po prelekcji odbył się quiz wiedzy na temat handlu ludźmi. Trzyosobowe reprezentacje poszczególnych jednostek dydaktycznych podjęły się zadań wymagających wykazania się zarówno wiedzą teoretyczną, jak i wyobraźnią i kreatywnością oraz umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zamieszczamy zdjęcia i honorowy dyplom, który otrzymała nasza reprezentacja.