Jak rozpoznać oszusta w Internecie - prelekcja dla uczniów Computer College 23-03-2017

Nowe technologie to furtka do innego wymiaru i możliwość odkrywania niezbadanych dotąd obszarów. Internet stał się dla nas wszystkich Światem równoległym, fantastyczną platformą komunikacji, źródłem wiedzy i informacji, „transmisją z życia na żywo". Jednakże wraz z rozwojem Internetu, zaistniała całkiem realna i ogromnie niebezpieczna cyberprzestępczość. Jest to rzecz, nad którą się zanadto nie zastanawiamy. Bezrefleksyjność i brak wiedzy rodzi całą masę zagrożeń. Nieświadomi użytkownicy zamieszczają na Facebooku osobiste zdjęcia i historie, nie zdając sobie sprawy, że taka publikacja pozbawia ich całkowicie praw autorskich do rzekomo prywatnych informacji. Gry komputerowe, choć posiadają niezliczoną mnogość zalet, wspierają choćby poznawczy i społeczny rozwój gracza, tudzież jego koordynację wzrokowo-ruchową, potrafią stanowić źródło zdumiewających zagrożeń. Grając on-line można spotkać się z kimś, prawdziwą osobą, która wcale nie ma dobrych intencji. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych to prawie dorośli obywatele naszego społeczeństwa, trudniej ich zmanipulować i skłonić do ryzykownych działań. Za to dzieci z podstawówki, czy nawet gimnazjaliści często staja się ofiarami cyberprzestępców. Winić za to można rodziców i opiekunów, nie dopilnowali, nie zauważyli, ale przecież i oni łatwo mogą stać się ofiarami. Nie sposób zliczyć jak często wchodzą na swoje elektroniczne konta bankowe z komputerów pozbawionych odpowiednich programów zabezpieczających, a to  przecież serdeczne zaproszenie złodzieja nowej generacji, hakera, który nie musi wchodzić do banku z pistoletem i w kominiarce, żeby ukraść "małe co nieco". Temat rzeka....O mniej lub bardziej spektakularnych atakach cybernetycznych, a także o tym jak nie stać się ofiarą cyberoszustwa opowiedział dziś uczniom CC pan Marek Górka, dr politolog, autor prac poświęconych działalności izraelskich oraz polskich służb wywiadowczych, cyberzagrożeniom oraz cyberprzemocy wśród dzieci i młodzieży. Było to bardzo pouczające spotkanie. Miejmy nadzieję, że mimo wielkiej przyjemności jaką czerpiemy z możliwości, które dają nam nowe technologie, po włączeniu komputera w naszych głowach wybrzmiewać będzie myśl ostrzegawcza: „to nic, że siedzę na własnym krześle, przy własnym biurku, tutaj też może być niebezpiecznie".