Bezpieczne zakupy w sieci 15-05-2019

15.05.2019 do siedziby Computer College zawitali mundurowi z Wydziału Prewencji komendy Miejskiej Policji W Koszalinie. Temat, który przybliżyli uczniom dotyczył bezpiecznych zakupów sieci, tudzież niebezpieczeństw czyhających na konsumentów. Zostały wymienione różne platformy transakcyjne on-line, między innymi Allegro.pl. Padło też kilka słów na temat olx.pl. Nikt nie podważył plusów korzystania z takiej opcji zakupów, podkreślone zostały jedynie zasady, którymi należy się kierować kupując cokolwiek w sieci. Prelegentem był pan Maciej Czerwiński, przedstawiciel portalu Allegro.pl. Na wstępie zaznaczył jak ważne jest sprawdzenie opinii dotyczących sklepu internetowego. Nie powinno się kierować jedynie ceną, bo ta może okazać się nieadekwatna w stosunku do jakości produktu. W skrócie: czytamy komentarze. Starajmy się, w miarę możliwości, robić zakupy w serwisach, które weryfikują swoich sprzedawców. Niech to będą znane platformy handlowe. Zwykłe serwisy ogłoszeniowe nie zapewnią takiego bezpieczeństwa. Kolejna ważną kwestią jest sposób płatności. Większość naszych uczniów wybiera formę płatności za pobraniem. Jest ona stosunkowo bezpieczna, ale nie zawsze można sprawdzić zawartość przesyłki przed odebraniem, więc i tu pojawia się element ryzyka. Na zwrot pieniędzy też nie zawsze można liczyć. Dobrze jest zastanowić się dłużej, jeżeli sprzedawca prosi o wpłatę na swój własny rachunek bankowy. Nigdy nie podawajcie numeru karty płatniczej! Sprzedawca nie może tego od was wymagać. Wszelkie informacje dotyczące karty płatniczej udostępnione osobom trzecim, narażają klientów na ryzyko utraty zawartości konta. Na koniec prowadzący spotkanie uczulił uczestników na to, jak ważny jest pasek adresu strony. Istnieje cala masa fikcyjnych firm, które próbują podszyć się pod uczciwych sprzedawców. To wszystko w dużym skrócie. Czekamy na kolejne inicjatywy stróżów prawa. Zawsze podnoszą poziom wiedzy i świadomości. Dziękujemy serdecznie KMP oraz TV MAX, która zawitała w nasze skromne progi. Po ukazaniu się materiału zamieścimy stosowny link. Tymczasem kilka zdjęć.