Amazonki w Computer College 21-03-2019

„ Życie jest jedyną rzeczą, której warto chcieć” – takie hasło towarzyszy  koszalińskim Amazonkom, które odwiedziły nasza szkołę w środę 20 marca 2019 r. Panie prowadzą swą działalność w Koszalinie od 1998 roku. Ich praca polega na niesieniu fizycznej i psychicznej pomocy, kobietom dotkniętym rakiem piersi. Amazonki to wojowniczki, które nigdy się nie poddają i taką wolę walki i życia przekazują innym. Dzięki ich otwartości ,mieliśmy  możliwość skorzystania z profilaktycznych porad, dotyczących zarówno walki z tym nowotworem, jak też z jego profilaktyką.

„Weź życie w swoje ręce i sama badaj piersi. Jeśli masz dziewczynę-pomóż jej w takim badaniu. „ Takie słowa padały na naszej prelekcji, która osobno prowadzona była dla uczniów i uczennic. Panie pokazały na fantomach jak bada się piersi, gdzie mogą znajdować się guzki i w jaki sposób je wykrywamy . Mówiły o czynnikach ryzyka, prawidłowym odżywianiu, sporcie, życiu bez stresu oraz o profilaktyce i samobadaniu . Namawiały do tego, aby samodzielnie badać sobie piersi, aby udać się do lekarza natychmiast gdy zauważy się coś niepokojącego. Na szczęście nie każda zmiana w piersi jest nowotworem złośliwym, ale każda wymaga diagnozy .

Na raka piersi chorują również mężczyźni i warto o tym pamiętać. Jak również o tym, ze gdy dotknie już nas ta lub inna onkologiczna choroba-należy stanąć z nią do walki i nigdy się nie poddawać.